چگونه ظروف برنجی را براق کنیم ؟

۱۰ تیر ۱۳۹۵ ۰۸:۴۳:۴۳ ب.ظ

جهت مشاهده محصولات برنجی بر روی تصویر ذیل کلیک نمایید

چگونه ظروف برنجی را براق کنیم ؟

قبل از آنکه به نحوه براق کردن فلز برنج بپردازیم توضیح مختصری در مورد خود آلیاژ برنج ، نحوه نگهداری ، و خواص آن میپردازیم

آلیاژ برنج ترکیبی از مس و فلز روی میباشد که یکی از آلیاژ های مورد تایید طب سنتی قدیمی بوده که بیشتر در اشکال  کتری ، سماور ، قاشق و چنگال در اطراف ما وجود دارد . توصیه شده که مصرف آب جوشیده شده در کتری و سماور های برنجی، کمبود فلز روی بدن را جبران مینماید ،  کمبود روی در بدن باعث ایجاد بیماری های پوستی و گوارشی شده و قرص های مکملی همچون قرص زینک برای اینگونه بیماران تجویز میگردد .

تماس فلز برنج با غذاهایی که حاوی مواد اسیدی  مثل آبلیمو ، سرکه و ... می باشد، به مدت طولانی واکنش شیمیایی ایجاد کرده و باعث کدر شدن و تغییر رنگ آن میگردد .

متذکر میشویم که فلز روی با آلیاژ روئی(روحی) متفاوت بوده و ظروف روئی قدیمی ترکیبی از مس و قلع بوده که زمینه ساز بیماری هایی همچون آلزایمر و پارکینسون می باشد .

برای تمیز کردن ظروف برنجی باید توجه داشته باشیم که ظروف ما دارای پوشش لاکی هستند یا خیر. معمولا از پوشش های لاکی برای جلوگیری کردن از اکسیده شدن فلز برنج و طولانی ترشدن شفافیت و ماندگاری جلای آن استفاده میشود . البته ظروف برنجی قدیمی و عتیقه جات اغلب دارای پوشش لاکی نمیباشند .

 

 

مراحل کار تمیز کاری ظروف برنجی به شرح ذیل میباشد :

 

  • ابتدا با یک دستمال نرم گرد و غبار را از روی ظروف تمیز نمایید

  • کمی نمک و جوش شیرین را با هم مخلوط کرده و چند قطره آب لیمو به آن بیفزایید تا به صورت یک خمیر نرم درآید .

 

  • سپس با یک پارجه مرطوب و نرم و کمی خمیر جوش شیرین و نمک ، به آرامی لکه های ظروف را تمیز نمایید ( توجه داشته باشید که ظروف لاکی به این روش قابل تمیز کردند نبوده و ابتدا میبایست لاک از  آنها جدا شده و سپس اقدام به تمیز کردن نمایید) برای تمیز کردن میتوانید از یک مسواک نرم هم برای این منظور استفاده کنید.

 

  • بجای ترکیب بالا میتوانید از (رب گوجه فرنگی ، ماست و یا ترکیب سرکه سفید و نمک) استفاده نماییم.

حرف آخر

 

جلا و درخشندگیی که اغلب بر روی ظروف برنجی نو وجود دارد توسط دستگاه های حرفه ای پلیش و جلادهنده استفاده می شود  و هرگز نباید توقعی در سطح کیفیت بالا را در روش های دستی داشته باشیم.

 

 

منبع سایت : wikiho

جهت مشاهده جدیدترین محصولات به کانال ما بپیوندید

 

طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید