آموزش کاشی کاری شکسته

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۲:۲۳:۵۱ ب.ظ

این هنر یکی از هنرهای زیبا می باشد که اشخاص زیادی دنبال انجام آن هستند. باید بگوییم کار با کاشی شکسته شاید در ظاهر آسان به نظر بیایید اما پیاده کردن طرح و خورد کردن کاشی نیاز به انرژی زیاد دارد و مهمترین مسئله انتخاب رنگ کاشی است. شما باید با ترکیب رنگها آشنایی کامل داشته باشید و به طور کلی رنگها را بشناسید تا بتوانید طرحی که ایجاد می کنید بهترین رنگبندی را داشته باشد. پس پیشنهاد می کنیم قبل از این کار حتما درباره رنگها و شناخت آن مطالعه ای داشته باشید. با داشتن این هنر شما می توانید دیوار منزلتان، پله ها، حمام و دیگر نقاط خانه خود را با طرحهای دلخواهتان تزئین کنید.  با این توضیحات مراحل کاشی کاری شکسته را برایتان به ترتیب بازگو می کنیم.

مرحله اول: طراحی طرح

مرحله دوم: انتخاب کاشی برای طرح

مرحله سوم: شکستن کاشی ها

برای شکستن کاشی ها بهتر است، از انبر مخصوص این کار استفاده کنید.

مرحله چهارم: جداکردن کاشی های شکسته شده

مرحله پنجم: گذاشتن کاشی بر روی طرح

مرحه ششم: چسباندن کاشی

کاشی های را با فاصله های دو تا سه میل قرار دهید تا فضا برای ریختن ملات داشته باشد. اگر زیر کار ام دی اف است، از چسب چوب استفاده کرده و اگر بر روی شیشه یا آیینه کار می کنید از چسب آکواریوم استفاده کنید. برای آغشته کردن کاشی ها به چسب، بهتر است از قلمو استفاده کنید. (دقت کنید برای هر جایی از چسب مخصوص آن استفاده کنید.)

 

مرحله هفتم: ریختن ملات و پاک کردن آن از روی سطح کار

پس از چسباندی کاشی ها نوبت به ریختن ملات(ملات را به صورت آماده می توانید از ابزار فروشی ها و یا رنگ فروشی ها تهیه کنید.) می رسد. باید توجه داشته باشید پس از ریختن ملات، حدود دو ساعت صبر کرده و سپس ملات های اضافی را از روی سطح کار با یک اسفنج و یا دستمال تمیز پاک می کنیم. هر چه زمان بیشتری از ریختن ملات بگذرد، پاک کردن آن نیز سخت تر انجام می شود. پس از اینکه ملات ها اضافه را به طور کامل از سطح کار پاک کردید، به مدت 24 ساعت فضایی را که کاشی کرده ایم به حال خود رها کرده تا کاملا خشک شود. لازم به ذکر است اگر دوست داشتید ملات شما رنگی باشد با اضافه کردن پودر رنگ به آن، ملات به رنگ دلخواه شما می رسد.

و در آخر برای براق کردن کار خود می توانید از کیلر در پایان کار استفاده کنید. بهتر است برای کیلر زدن از قلمو استفاده کنید. تا کار شما زیباتر به چشم آید. کیلر را هم از رنگ فروشی ها تهیه کنید.

حال چند نمونه کاشی کاری را به شما نشان می دهیم.

طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید