آموزش میناکاری بر روی سفال

۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۰:۲۱:۱۲ ب.ظ

شاید شما از آن دسته از افرادی باشید که دنبال آموزش میناکاری بر روی سفال هستید. امروز می خواهیم شما را با این هنر زیبا آشنا کنیم. در ابتدا وسایل مورد نیاز را به شما معرفی می کنیم.

1-    ظرف سفال خام

2-    شابلون میناکاری

3-    سیاه قلم میناکاری

4-    لعاب میناکاری

مرحله اول:

ظرف خامی که تهیه کرده ایم را ابتدا سمباده زده تا تمام سطح آن صاف و یکدست شده و برای شابلون زدن آماده شود. ما برای آموزش یک بشقاب گرد را در نظر می گیریم.

مرحله دوم:

پس از اینکه تمام سطح ظرف یا همان بشقاب را سمباده زدیم و یکدست شد، نقطه وسط آن را در نظر گرفته و علامت می زنیم. به مانند شکل زیر. این علامتها و کشیدن خطوط باعث می شود اندازه ها مساوی باشد تا نقشهایی که بر روی آن پیاده می کنیم به صورت مساوی نمایان شود.

مرحله سوم:

پس از علامت گذاری ظرف برای شابلون زدن آماده شده است. برای این کار و ایجاد نقش، از جوهرهای مخصوص استفاده می کنیم. دقت کنید جوهر استفاده شده حتما مناسب این کار باشد تا بر روی کار پخش و یا پاک نشود. (هنگامی که برای خرید شابلون اقدام می کنید از فروشنده در خواست جوهر مخصوص کار را داشته باشید.)

دقت کنید جوهر را در قسمتهایی که از قبل مشخص کرده اید بزنید. به عنوان مثال به مانند شکل زیر.اگر نقش ریز می خواهید بر روی کار انجام دهید می توانید از سر یک ماژیک و یا مداد استفاده کنید و جوهر را به آن چسبانده و سپس انجام دهید.

مرحله چهارم:

پس از این که کار شابلون زنی تمام شد نوبت به کشیدن سیاه قلم می رسد. ابتدا توضیحی در مورد سیاه قلم به شما بدهم. سیاه قلم، مخلوطی از چسب و گرافیت می باشد که با کشیدن آن بر روی نقش های ظرف،  نقشها در هنگام لعاب زدن از جای خود خارج نمی گردند. سیاه قلم را هم می توانید داخل پمپ های مخصوص ریخته و سپس بر روی کار بکشید.

کشیدن سیاه قلم، مشکل نیست. شما می توانید با پمپی که تهیه کرده اید آن را بر روی شابلون بکشید تا نقش ها غلیظ تر شود. دقت کنید کشیدن سیاه قلم بسیار مهم است و کیفیت طرح به این کار بستگی دارد. هر چقدر خطوطی که با سیاه قلم ایجاد می کنید صاف و یکنواخت باشد، طرح شما کیفیت بالاتری خواهد داشت. پس از کشیدن سیاه قلم، بشقاب و یا ظرف به شکل زیر در می آید.

مرحله پنجم:

در این مرحله نوبت به لعاب زدن می رسد. دقت کنید که رنگهای انتخابی برای لعاب باید باهم سازگاری داشته باشد. اگر برای بار اول این کار را انجام می دهید بهتر است یک بشقاب میناکاری آماده را به عنوان الگو انتخاب کنید و از آن برای رنگهای لعابی انتخابی، استفاده کنید. حال باید رنگهای لعابی که از قبل خریداری کرده اید را داخل پمپ های جداگانه ریخته و با استفاده از سوزن مخصوص این کار بر روی نقشهای بشقاب کشیده تا آنها را پر کند. این مرحله نیاز به حوصله فراوان دارد. پس بهتر است این کار را با آرامش انجام دهید. به دور بشقاب نیز دقت کنید، چون بسیار مهم می باشد، حتما دور بشقاب را پر کنید.

مرحله ششم و آخرین مرحله:

حال نوبت به پاشیدن فِرِد و گذاشتن بشقاب داخل کوره است. سوالی که اینجا پیش می آید در رابطه با فِرِد است. حتما می پرسید فِرِد چیست؟ دانه های ریز شیشه ای می باشد که با پاشیدن آن بر روی لعاب باعث می شود ظرف لعاب کاری ضد آب و براق شود. پس از فِرِد زدن بشقاب را داخل کوره گذاشته تا پس از چند ساعت به شکل بشقاب میناکاری درآید. در پایان یک نمونه کار را آماده را برای شما به نمایش می گذاریم.

منبع: لالجین سفال

طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید