چگونه یک سفال را پتینه کنیم؟

۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۱:۲۸:۲۹ ق.ظ

در خبر قبلی که بر روی سایت قرار داده بودیم طرز ساخت رنگ پتینه را به شما آموزش دادیم. حال می خواهیم چگونگی پتینه کردن سفال(پتینه صرفا برای سفال نیست، می توان هر وسیله ای را پتینه کرد) را به شما آموزش دهیم.

اگر به مطلب قبل باز گردید می بیند دو سطل رنگ برای پتینه کردن آماده کردیم. حال در مرحله اول قطعه سفالی که می خواهیم رنگ کنیم را داخل سطل حاوی رنگ مشکی که ساختیم فرو کرده و بیرون می آوریم و می گذاریم تا کاملا خشک شود.

سپس در مرحله دوم، سفال را داخل سطل دوم که حاوی رنگ سبز بوده فرو کرده و در آورده و می گذاریم کاملا خشک شود. اگر احساس کردید که رنگتان کمرنگ است می توانید این کار را دوبار انجام دهید. و اگر دیدید پس از رنگ کردن ترک های رنگتان کم است می توانید مقداری کمی گچ به سطل رنگ سبز اضافه کنید و این کار را دوباره انجام دهید.

در مرحله آخر پودر رنگ طلایی را به اندازه نیاز داخل یک ظرف ریخته و کمی تینر به آن اضافه کنید و هم بزنید. پس از خشک شدن سفالی که در پایان مرحله دوم انجام داده شده بود، با قلمو رنگ طلایی که آماده شده است را به صورت تصادفی برروی سطح سفال می کشیم. طوری که فقط نقشهای برجسته سفال طلایی شود. و کل سطح سفال را در بر نگیرد. پس از انجام این کار سفال را در گوشه ای قرار داده تا خشک شود. بدین ترتیب ما یک قطعه سفال را پتینه کرده ایم. به همین ترتیب می توانید سفال های دیگر را پتینه کنید.

منبع: لاله جین سفال

طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید